بوکه چیست؟

بوکه چیست؟
بوکه

بوکه (Bokeh) که  Boke هم گفته میشود یکی از محبوب ترین موضوعات در عکاسی است. دلیل اینکه چرا اینقدر بوکه مورد توجه قرار گرفته است این است که به عکسها جذابیت بصری می بخشد و ما را وادار می کند تا روی یک ناحیه خاص از تصویر تمرکز کنیم. کلمه بوکه از زبان ژاپنی وارد فرهنگ عکاسی شده است و معنای اصلی آن Blur یا همان تاری است.

بوکه اساسا کیفیت نواحی خارج از فوکوس یا تار شده ی تصویر است که لنز دوربین به ما ارائه می دهد نه خود تاری یا میزان تاری (چه در  پیش زمینه چه پس زمینه موضوع) . تاری و محوشدگی  که غالبا در عکسها می بینید نتیجه عمق میدان کمی است که به آن background blur یا تاری پس زمینه می گویند. به هر حال آنچه عکاسان آن را بوکه می نامند کیفیت و محسوس بودن تاری (پیش زمینه – پس زمینه) و همچنین کیفیت تاری نقاط نورانی منعکسه است.

بهترین لنز‌ها در حالت اتوماتیک نقاط نورانی خارج از فوکوس را بصورت دایره‌هایی با مرز مشخص و شارپ نشان می‌دهد، اما بوکه درست زمانی رخ داده است که لبه این دوایر نورانی محوشده باشد. عکاسان گاهی از تکنیک فوکوس سطحی برای نمایش بهترین نواحی خارج از فوکوس روی عکس استفاده می‌کنند.

بوکه اغلب، سایه‌روشن‌های گرد و کوچک پس‌زمینه است که بیشتر آشکار هستند، مانند انعکاس‌های زیبا از منابع نور که جلوهٔ خاصی به عکس می‌بخشند. البته افکت بوکه به سایه‌ روشن‌ها محدود نمی‌شود، مات شدن در تمامی نواحی خارج از فوکوس عکس رخ می‌دهد.

بوکه - عکاسی

بوکه خوب و بد

به یاد داشته باشید بوکه توسط لنز ساخته و ارائه می شود نه توسط دوربین. لنزهای مختلف بر اساس ساختار و طراحی منحصر به فرد خود، بوکه های مختلفی ارائه می هند. بطور کلی لنزهای پرتره و تله، با ماکزیمیم دیافراگم (یعنی بازترین دیافراگم) بوکه هایی زیباتر و دلپذیرتر از لنزهای زوم ارزان قیمت ارائه می دهند. بطور مثال لنز نیکون 85mm – f1.4 بوکه های فوق العاده خوبی تولید می کند در حالی که لنز نیکون 18/135mm – f 3.5/5.6 با همان عمق میدان و دیافراگم، بوکه های ضعیفی می سازد و این به خاطر طراحی اپیتکی مختلف این دو لنزهای است. دوباره تاکید می کنم که من درباره ی تاری و محوی پس زمینه (بکگراند) صحبت نمی کنم چرا که همه لنزها قابلیت تولید نواحی خارج از فوکوس دارند اما همه لنزها قابلیت ارائه بوکه های زیبا را ندارند.

بوکه - عکاسی

چطور یک بوکه خوب بگیریم؟

خب، چطور یک بوکه خوب در عکسهاتون ایجاد کنید؟ همانطور که در بالا اشاره کردم بوکه به نوع لنز بستگی دارد. درحالیکه لنزهای ارزان قیمت بوکه های ناخوشایندی دارند لنزهای غیر زوم و لنزهای زوم حرفه ای با دیافراگمهای بازتر، بوکه های خوبی ارائه می دهند. آیا می دانید که لنز شما بوکه خوب تولید می کند یا نه؟

این آزمایش را انجام دهید. روی یک موضوع از یک فاصله خیلی خیلی نزدیک فوکوس کنید اینقدر نزدیک که لنزتون بتواند موضوع را در فوکوس داشته باشد. مطمئن شوید که پشت سر سوژه تا فاصله 1.5 تا 2 متری چیزی نباشد. مطمئن شوید که هم تراز به موضوع (سوژه) نگاه می کنید نه از بالا به پایین. توجه داشته باشید که پس زمینه شما یک دیوار ساده نباشد. سعی کنید یک پس زمینه (بکگراند) رنگارنگ پیدا کنید و ترجیحا مقداری نور روی آن تابیده باشد. هنگامی که یک موضوع خوب برای تست با پس زمینه مناسب پیدا کردید مود دوربین خود را روی الویت دیافراگم (Aperture Priority ) گذاشته و دیافراگم را در بازترین حالت خود قرار دهید. در اکثر لنزهای زوم نه خیلی حرفه ای این عدد معمولا 3.5 است. در حالیکه در لنزهای زوم حرفه ای این عدد بین f1.2 تا f 2.8 است.

حالا یک عکس بگیرید و در نمایشگر دوربین خود آن را نگاه کنید. موضوع باید فوکوس باشد و پس زمینه تار. اگر لنز خوبی داشته باشید بوکه باید نرم و تار باشد و مانند مثالهای بالا چشم نواز باشد. شکل های دایراه ای باید کاملا نرم و گرد باشند و لبه های تیز نداشته باشند.

درج نظر