انتخاب زاویه دید عکاسی

انتخاب زاویه دید عکاسی
بهترین زاویه دید

انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به موضوع عکاسی یکی از مهمترین قسمتهای خلق یک عکس خوب است. ولی افراد کمی به آن توجه می کنند. وقتی از گروهی از دوستان عکس می گیرید، چقدر موقعیت خود را تغییر می دهید تا بهترین زاویه را پیدا کنید؟

اولین تغییر آشکاری که با عوض کردن زاویه دید مشاهده می کنید. در پشت زمینه تصویر است. اگر سوژه عکاسی را نمی توانید به آسانی جابجا کنید، بهترین راه حل تغییر زاویه دید است یعنی شما به عنوان عکاس باید آنقدر جابجا شوید تا موقعیت مناسب را پیدا کنید.

با تغییر زاویه دید نسبت به سوژه عکاسی شما می تواند کاملاً متفاوت به نظر برسد. با انتخاب یک زاویه درست می توانید کاری کنید که عکس های شما کاملاً پویا به نظر برسند. برای این منظور سعی کنید از زوایای مختلف از سوژه خود عکس بگیرید. مخصوصاً برای عکس های ورزشی سعی کنید تعداد بیشتری عکس بگیرید زانو بزنید و تا می توانید به زمین نزدیک شوید.

همینطور با این تغییرات پرسپکتیو شما می تواند به شدت تغییر حالت دهد، بخصوص اگر از لنزهای استفاده کنید. اگر از فردی در حالت ایستاده و تمام قد عکس می گیرید و از یک لنز Wide استفاده کنید. در این صورت سر فرد نسبت به بدن او بزرگتر دیده می شود. و اگر زانو بزنید و با همین لنز از پایین عکس بگیرید به طوریکه دوربین هم سطح با کمر کسی که از او عکس می گیرید باشد مشاهده خواهید کرد عکس شما تناسب بیشتری با بدن فرد دارد.

وقتی که در فضای آزاد و در طبیعت عکاسی می کنید مشاهده خواهید کرد که با تغییر زاویه دید دوربین اثر تابش آفتاب هم بر سوژه شما تغییر می کند. این وضعیت یکی از محدودیت های زاویه دید است که خود یک یحث کامل را می طلبد.

در اینجا چند مثال ارائه شده است که اثر زاویه دید در تصویر را نشان می دهد.

 

2انتخاب زاویه دید عکاسی

 

دو عکس تمام قد بازاویه افراط شده و یک لنز Wide معمولی می تواند تأثیر زیادی در افزایش حالت پرسپکتیو در عکس داشته باشد. در هر دو تصویر مشاهده می شود که استفاده از زوایای متفاوت یک پشت زمینه یکنواخت به ما هدیه کرده است.

 

انتخاب زاویه دید عکاسی

 

این دو تصویر از زوایایی شبیه به زوایای قبلی گرفته شده است با این تفاوت که کمی در آنها از زوماستفاده شده است. همانطور که می بینید، از حالت پرسپکتیو عکس کمی کاسته شده است ولی به عکس احساس زنده بودن را بخشیده است.

وقتی عکس هایی می گیرید که در پشت زمینه آن آسمان با درخشندگی های خاص خود قرار دارد باید به exposure دوربین خود توجه بیشتری نشان دهید. و اگر دوربین را در حالت اتومات قرار داده باشید چهره شخص بسیار تیره می شود. با تغییر exposure چند عکس بگیرید تا بهترین وضعیت را پیدا کنید.

 

  انتخاب زاویه دید عکاسی
این عکس ها از همان وضعیت ولی از بالا سمت راست گرفته شده است و همان وضعیت کاهش اثر پرسپکتیو در وضعیت زوم کردن دیده می شود. نکته ای که در این تصویر مشاهده می شود این است که ارتفاع ظاهری دوربین با تغییر زاویه سر فرد متغیر است.

 

در نهایت به این نکته ها توجه کنید:

  • تغییر زاویه دوربین اثر تابش آفتاب بر سوژه را کمتر کنید.
  • زاویه‌ای در حدود ۳۰ درجه بالاتر یا پایین‌تر از سطح چشم برای عكس‌های پرتره بسیار مناسب است،
  • در عكسبرداری از كوه‌ها و طبیعت به پشت، روی زمین بخوابید و دوربین را رو به کوه بگیرید . یا ‌دوربین را هم‌سطح كمرتان نگاه دارید.
  • براي عكس هاي ورزشي سعي كنيد زانو بزنيد و تا مي توانيد به زمين نزديك شويد.

 

و در آخر یك قانون كلی را فراموش نكنید: “هرگز زاویه‌ای را انتخاب نكنید كه همه آن را می‌بینند!”

درج نظر